fbpx

Етнографічний музей просто неба «Бессарабське село Фрумушика-Нова»
Тут Ви зможете познайомитись із національними подвір'ями періоду 19-20 ст., з самобутньою культурою українського, молдавського, болгарського, гагаузького, німецького, російського, єврейського народів.

 

  • Історія будівництва цього музею незвичайна, Олександр Паларієв:
  • Під час будівництва вівцекомплексу мій тато, Паларієв Андрій Діомідович, з'являвся на Фрумушиці-Нова наїздами. Якось я попросив його накреслити схему подвір'я, в якому він народився і жив до переселення 1946 року із села Фрумушика-Нова до селища Бородіно Бородинського р-ну (сьогодні Тарутинського). Усіх жителів сіл Фрумушика-Нова, Рошія, Гофнунгсталь, Кантемір, Зурум, які перебували на території сформованого військового полігону, виселили до найближчих сіл. Із села Фрумушика-Нова було виселено 460 господарств. Тато старанно і докладно викреслив план будинку, господарських будівель, літньої кухні (башки молд.) та поїхав до Одеси. Через 3 місяці повернувшись, він побачив те, що часто снилося йому довгими ночами - рідна батьківщина. Він згадав, як заганяв вечорами корову з телям, як його маленького ганяв по двору задиристий голосистий півень, як він засинав на купі сухої виноградної лози, уткнувшись у терпкопахнущу спину батька на нічному чергуванні перед збиранням виноградника, розташованого за селом. Обійнявшись і заплакавши, ми обидва, витираючи сльози, зайшли у двір. Тато, прийшовши до тями, відразу почав вказувати на 8 допущених неточностей: ворота були ширші і не того кольору, будинок був трохи не так розгорнутий, сінок був вище, і т.д. Але найбільше його здивування викликало появу ще однієї зайвої кімнати. Але коли він відчинив двері, то… А що там – можна дізнатися лише завітавши до нашого молдавського подвір'я! Ви також, без сумніву, будете здивовані побаченим. Приїжджайте та дивуйтеся!
    Ось так з'явилося перше подвір'я (молдавське) майбутнього музею.
    Були й інші зворушливі моменти, які і зараз викликають душевне хвилювання, радість та гордість від скоєного.

Як це було...

  •   Приїжджає районна комісія для обстеження та підписання акта вибору земельної ділянки. Я в цей час з ландшафтним дизайнером розмічав межі подвір'їв та дорогу, забиваючи кілочки під посадку фруктових дерев. Члени комісії скептично усміхнулися, думаючи, що мої плани розтягнуться на роки. Але коли за хвилин 15 приїхав трактор із буром для свердління ям, вони посерйозніли. І коли ще за півгодини постачальник привіз саджанці на автомобільному причепі із села Лісове, з'явилася бочка з водою та люди з лопатами та відрами, члени комісії самі стали допомагати садити перші дерева. Зараз, зустрічаючись із ними, ми часто це згадуємо.
  •   Зразком німецького подвір'я стала існуюча будова моїх далеких родичів у сусідньому хуторі Семисотка. Їхню сім'ю теж переселили з Фрумушики-Нова до порожнього з 1939 р. будинку після переселення німців з Бессарабії. Для точного відтворення типового гагаузького подвір'я мені з татом та керуючим будівництвом Фрумушики-Нова Іваном Жумінським довелося об'їздити кілька гагаузьких сіл.
  •   Будинок у селі Іванівка сусіднього р-ну став прототипом нашого російського подвір'я, а креслення для будівництва українського подвір'я я привіз із Черкаської області. У селі Зоря Саратського р-ну ми знайшли стару болгарську споруду 19 століття. Історія будівництва єврейського подвір'я така. Під час будівництва винного підвалу до нас у гості приїхав господар винзаводу із сусіднього села Ламбрівка Михайло Ісаакович. Він розповів, що у 30-х роках минулого століття одному заможному єврею цар Румунії (з 1918 р. по 1939 р. Бессарабія була територією Румунії) дозволив побудувати єврейську комуну у цій місцевості. Після вивчення французькими вченими даних геології, ґрунтознавства та метеорології було зроблено висновок, що на промисловому рівні на цій місцевості можна займатися лише виноградарством та вівчарством. У 1927 році було закладено перші будинки цієї сільськогосподарської комуни. Про це кібуце говорила і Голда Меїр, уродженка Києва – 5 прем'єр-міністр Ізраїлю. У нашому музеї відтворено точну копію тих будинків.

    Розстановка меблів та домашнього начиння велася за розповідями місцевих жителів.Расстановка мебели и домашней утвари велась по рассказам местных жителей.

Схема туристичного комплексу

Схема туристического комплекса

Увага!
Шановні гості!
З 14.11.2022 по 14.04.2023 комплекс працює у зимовому режимі .
В цей час надаємо лише послуги:
- оренди будиночків ( будинок Мисливця, будинок Лісника, будинок Рибалки, будинок Єгеря)
- харчування ( тільки за попереднім замовленням, кухня працює з 8:30 до 17:00)

Бронювання за тел.: +38(067) 519-42-62
Відділ бронювання працює :
Пн-пт: 10:00-19:00